מיסטיקה – תורת הנסתר, הנשמה של האדם וגורלו

מיסטיקה - תורת הנסתר, הנשמה של האדם וגורלו

המושג מיסטיקה לקוח מהשפה היוונית מיסטיקוס כלומר סגירה או הסתרה. מיסטיקה מתחברת לצורות השונות של סגירה, עיניין המיסטיקה קשור לדברים סודיים וכמוסים המתבצעים באמצעות לחישה, הסגירות במושג המיסטיקה מתיחס לדברים שאינם תלויים בחמשת החושים של בני האדם.
למעשה מיסטיקה היא תורת הנסתר כלומר, ישנם דברים בעולם האנושות שהאדם לא יודע שהוא לא יודע עליהם כלל.
מיסטיקה – ההסתרה שבהסתרה. המיסטיקה נמצאת בנשמת האדם ובמיסתוריות כמו הנשמה של האדם וגורלו.
לרוב המיסטיקנים אין מושג כיצד ואיך הם יודעים מה שהם יודעים, כלומר שאין להם אחיזה מציאותית ומדעית לידע השוכן בתוכם והם פועלים על פי החוש השישי שלהם, האינטואיציה הרוחונית שלהם מועברת על ידי מדריכים רוחניים, כוחות ונשמות גבוהות המתקשרות איתם ומזינות אותם בנתונים שונים ותשובות לגבי האנשים שפונים למיסטיקנים שזקוקים לעזרה על חושית זו.
המיסטיקה היא די פרימטיבית ואין הוכחות פיזיות-מדעיות להתחוללותה אך האנשים הפונים לעזרה המיסטית די מרוצים וטוענים שהמטפל המיסטי די קולע למצבם והעזרה שבאה באמצעותה מייעלת את דרכם.

על מיסטיקה ורוחניות

יש לעשות הפרדה בין הרוחניות למיסטיקה. הרוחניות שייכת לדרגות הרוח, דרגת הרוח היא לא דרגת הנשמה, דרגת הרוח היא עניין אחר.
נשמת האדם קשורה ומקבילה לגורלו של האדם ואילו דרגת רוח האדם קשורה בהתאם למזלו של האדם, כמו כן הרוח מביעה את דרכו והשתלשלותו שבחייו של האדם, כיצד עליו לנהוג מאחר וזכות הבחירה ברת ביצוע, ובידו לשנות את גורלו. על פי הקבלה רוח האדם זורמת החוצה מתוך צ'אקרת לב האדם. ואילו נשמת האדם יושבת בראשו של האדם.
אנשים בעלי רוחוניות גבוהה יודעים מדוע דברים מסויים קורים להם בחיים, מאחר שאנשים בעלי רוחניות גבוהה הם חיים ומודעים לשיעור הנצמד מכל דבר שקורה לבני האדם ומבינים שיש ואפשר ללמוד ולתקן כל מקרה ומכל עניין.
את הרוחניות מומלץ ללמוד ולשכלל והיא ניתנת לפיתוח על ידי כל בני האדם לאורך כל ימי חייהם, ואילו –מיסטיקה- היא נושא שאי אפשר ללמוד או ללמד אחרים זה כבר טבוע וחקוקה בנשמת האדם.

המיסטיקה בדתות ובאמונות

אמונות דתיות מרכזיות לא משתמשות בדרך כלל בנושא "המיסטיקה" הן מועלות רק בהקשרים הנסתרים שבחווית הדת הפנימית שבניגוד לגילוייה החיצונים של הדת.
תפקידו של המיסטיקן היא לחבר את נפשו עם יישות חיצונית שנמצאת בעולם העל טבעי, העולם הנסתר לבני האדם.. 'הקבלה' היהודית וה'סופיות' שבאסלאם הן הוכחות לזרמים המיסטיים שהתחוללו בדתות ותיקות. דתות המזרח מחוברות יותר למיסטיקה, אבל גם בנצרות יש איזכורים מיסטיים על פי אוגוסטינס, פילוסוף ותאולוג שהיה אחד אבות הכנסיה הלטיניים ואחד האישים המשפיעים ביותר על הנצרות.
המיסטיקה המודרנית במאה העשרים ואחת:
בסוף המאה ה-20 מדינות מערב רבות נפתחו לעיסוק ולאמונה שבמיסטיקה בכל סוגיה וגווניה השונים, התחוללותה של המיסטיקה במערב היתה נפוצה ורבים מהאנשים הלכו בעקבות המורים הרוחניים ושעו למדריכי החיים, המיסטיקה ב"העידן החדש" התפתחה וגדלה לאין שיעור. אבל מנגד היו שאמרו כי המיסטיקה היא סוג של אמונה תפלה. ההתערבות הפילוסופית התרבתה עם השנים וההתעוררות אחרי המשמעות של החיים תפסה תאוצה וחילחלה מכל עבר, אנשים נסעו לארצות שונות חקרו ובדקו את המיסטיקה לסוגיה ורבדיה, והתנסו בחוויות דת ואמונות שונות שעד היום הן מתפתחות ומסתעפות.

מיסטיקה ונשמת האדם

לנשמת האדם המיועדת לו יש תכתיב ותסריט קבוע עוד לפני שהונחה בגוף האדם החי-זהו גורלו של האדם שנקבע לו עוד בטרם נולד.
אך מה שקובע את חייו של האדם בהשתלשלותם זהו לא רק הגורל הקבוע מראש! ישנו גם את המזל!
בכוחו של האדם לקחת בחירות ולקבל החלטות בחיים, ובכך האדם שונה מהמלאכים עושי רצונו של האל בורא הכל, למלאכים יש תפקיד מוגדר וקבוע מראש ואין להם את היכולת לשנות את מצבם לכן למלאך אין יצר רע הוא, המלאך אינו עצמאי במחשבתו וכמו כן אין למלאך את הבחירה ביצר רע.
אבל לאדם כן יש את זכות הבחירה לבחור ולהחליט בין הטוב לרע – "הַעִידֹתִי בָכֶם הַיּוֹם אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ: הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה.
וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים, לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ "ספר דברים ל19:
"הַנִּסְתָּרֹת לַה' אֱ-לֹהֵינוּ וְהַנִּגְלֹת לָנוּ וּלְבָנֵינוּ עַד עוֹלָם לַעֲשׂוֹת אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת". על בני האדם השונים להרגיש את החיים ולחוש אותם ולכבד כל דבר שהם באים במגע איתו כי אין הם יודעים את צפונות דרכם, על האדם להיות טוב, בעל לב טוב ופתוח, לא לחסום את החיים ולא לבנות חומות מסביבם,
על האדם לקבל הכל באהבה ובחמלה רבה מתוך ההבנה שלכל דבר יש סיבה ותיזמון ואל לנו בני האדם לפספס את טובת חיינו ויקירנו.

Facebooktwitterpinterestlinkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Call Now Button
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support